Akbabalar ve Güvercinler

Kuşların hepsi birbirinden güzeldir, ama bir kuş, ona da kuş demeye bin tanık gerek, kuştan başka her şeye benzer. Uzun boyunlu, çirkin gaga­lı, tüyü teleği, karalı aklı akbaba milleti, kuşların en sevimsizleridir. İşte bu akbabalar, çirkinlikleri, sevimsizlikleri yetmiyormuş gibi bir de kavgacıymışlar, bir de kav-gacıymışlar, aman Allah! Günlerden bir gün iki bölüğe ayrılmış, başlamış­lar kavga edip birbirinin tüyünü  yolmaya, birbirinin gözünü oymaya. Öbür kuşlar gökyüzünde bir yana çekilmişler, öyle seyrederlermiş savaşı. Kimseler ayı­rıcı, uzlaştırıcı olmaya yanaşmamış. Ne demeye ya­naşsınlar hem, araya girsinler de sonra kötü mü ol­sunlar? Akbabaların savaşı bir türlü bitmek bilmemiş. Bir dövüş, bir savaş ki, evlerden ırak! Kimse kimse­nin gözünün yaşına bakmıyor, bu da bir candır, aman verelim demiyor.

Güvercinler görmüşler durumu. Ayıptır, sîze ya­kışmaz, size yaraşmaz, yapmayın, etmeyin deyip aracı olmak istemişler. Güvercin dediğimiz bir lokmacık bir kuş ya, barışı, kardeşliği, birlikte hırgür çıkarmadan güzel güzel yaşamayı bize kim öğütler? Tabii, güvercinler. Akbabalar, barışsever güvercinlerin elçilerini kırmamışlar, dediklerine boyun eğmişler, savaşı kes­mişler. Ortalık süt liman kesilmiş. Her şey yatışmış.Yatışmasına yatışmış fakat, olan zavallı barışse­ver güvercinlere olmuş sonunda. Akbabalar akılları­nı başlarına toplar toplamaz hemen güvercinlerin ardına düşmüşler; kırda bayırda, dağda çayırda nerde bir güvercin görürlerse bir-iki demeyip kökle­rine kıran komuşlar.

Diyeceğim şu: Siz siz olun, kötülerin arasını bulmaya çalışmayın. Nenize gerek. Kötüler, bıra­kın ettikleriyle kalsınlar. Hiçbir zaman kötü, iyi ol­maz; kötüler hiçbir zaman düzelmez. En iyisi ken­di başlarına bırakmak onları. Ne halleri varsa, görsünler!

Reklamlar
Published in: on Ağustos 10, 2009 at 9:53 pm  Yorum Yapın  

The URI to TrackBack this entry is: https://masallaroku.wordpress.com/2009/08/10/akbabalar-ve-guvercinler/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: